loading...
پسر خوب

اعتیاد به پورنوگرافی در زندگی زناشویی

مشاور بازدید : 2794 سه شنبه 24 ارديبهشت 1392 نظرات (0)

اعتیاد به پورنوگرافی در زندگی زناشویی
امروزه متاسفانه پورنوگرافی بسیاری از افراد جامعه به‌خصوص جوانان و حتي كودكان را در معرض خود قرار داده است. پورنوگرافي مي‌تواند در قالب‌هاي مختلفي ارائه شود از جمله فيلم،‌كتاب و... تفاوتي در آثار و روان‌شناختي ابزارهاي مختلف پورنوگرافي وجود ندارد.
سرد شده و احساس می‌کنید فکرش جای دیگری است. کنجکاو می‌شوید و گمان می‌کنید که پای زن دیگری در میان است. جیب‌هایش را می‌گردید و مدام تلفن همراهش را چک می‌کنید اما خبری نیست. او به ادعای خودش، مرد سربه‌زیری است که تنها برای تماس با شما از پیامک استفاده می‌کند و برای بیرون رفتن از خانه، بهانه‌های عجیب و غریبی هم نمی‌آورد.

او تمام شب را در کنار شما و چند ساعت از روز را به انجام دادن کار‌های باقی‌مانده‌اش در خانه و در مقابل رایانه می‌گذراند اما کنجکاوی و پیگیری شما، خیلی زود دست او را رو می‌کند. همسر سر به زیر شما، پشت رایانه‌اش تصاویری را می‌بیند که نمی‌توانید باور کنید. احساس می‌کنید زندگی‌تان از دست رفته است و همسرتان به فردی تبدیل شده که دیگر نمی‌شناسیدش.

او به دیدن پورنو، عادت کرده است. اگر شما یا یکی از اطرافیانتان با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است قبل از هر قضاوتی با دلایل این اتفاق آشنا شوید و برخورد‌های درست و موثر در این شرایط را بشناسید.
نمی‌تواند به شما نزدیک شود؟
بسیاری از مشکلاتی که همسر شما امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کند، از کودکی‌اش ناشی می‌شوند. گرایش به پورن هم از این قاعده مستثنا نیست. اگر همسرتان نمی‌تواند رابطه زناشویی را با رغبت انجام دهد یا با انجام آن دچار هراس، اضطراب یا احساس گناه می‌شود، باید کمی به عقب برگردید. ممکن است دیدن ناخواسته و ناآگاهانه تصاویر پورن در کودکی، چنین هراسی را در او ایجاد کرده باشد.

تا قبل از بلوغ، ممكن است كودك فقط به قصد كنجكاوي پورن ببيند اما چون بلوغ جنسي اتفاق نيفتاده است تحريك جنسي صورت نمي‌گيرد.

به دليل اينكه كودك هنوز ارتباط جنسي و درک دقیقی از روابط جنسي ندارد ممكن است صحنه‌ها را نوعي خشونت تصور كند و اين مسئله مي‌تواند در آينده منجر به اضطراب، احساس گناه، اشتغال ذهني ناشي از تصاوير ديده شده، انزجار جنسي و حتی درد ‌شود. اگر شما به ابتلای همسرتان به چنین مشکلی شک دارید، می‌توانید این احتمال را در نظر بگیرید اما یادتان نرود که همه آدم‌ها با چنین دلیلی به سمت این تصاویر نمی‌روند.
کنجکاوی کار دستش داده؟
همسرتان را در حال دیدن پورن مشاهده کرده‌اید و احساس می‌کنید زندگی‌تان از دست رفته است؟ قبل از آنکه همه‌چیز را تمام شده بدانید، باید مطمئن شوید که این ماجرا تا کجا پیش رفته است. گاهي فقط يك كنجكاوي یا تفریح ساده در بزرگسالان دلیل گرایش به دیدن پورن می‌شود و بعد از مدت کوتاهی هم ديدن آن متوقف مي‌شود اما بعضي افراد ترجيح مي‌دهند تنها از طريق ديدن فيلم لذت ارتباط زناشویی را تجربه کنند. اين مسئله مي‌تواند هم در مردان و هم در زنان چه متاهل و چه مجرد اتفاق بيفتد.

در افراد مجرد ادامه اين وضع باعث مي‌شود تا فرد از ازدواج پرهيز كند يا اگر ازدواج كرد رابطه جنسي با همسرش در زندگي مشتركش هيچ جايگاهي نخواهد داشت. شما قبل از آنکه از این ماجرا یک بحران بسازید، باید بدانید که همسرتان در چه مرحله‌ای قرار دارد و تا چه حد به این تصاویر وابسته شده است.
فکرش با شما نیست؟
اشتباهات نوجوانی همسر شما می‌تواند زندگی مشترک امروزتان را از هم بپاشد. در نوجوانی و بعد از بلوغ، ديدن صحنه‌هاي پورن مي‌تواند تاثیرات منفی ماندگاری را بر روان فرد بگذارد. دیدن پورن در نوجوانی به اين معنا نيست كه نوجوان حتما گرايش جنسي ناسالم دارد.

گاهي اوقات فرد نوجوان هنوز به مسائل جنسي آگاهي ندارد و حجب و حيا مانع مي‌شود تا از والدين يا افراد ديگر در اين مورد سؤال كند و صرفا به قصد كنجكاوي پورن مي‌بيند تا اطلاعات جنسي‌اش را بالا ببرد. اما تكرار ديدن صحنه‌هاي پورن برای ارضای این کنجکاوی، نه تنها منجر به افزايش اطلاعات جنسي نوجوان نمي‌شود بلكه صحنه‌هاي غلو شده ارتباط جنسي كه در آن هيچ عاطفه و عشقي وجود ندارد و صرفا بر ارضاي جنسي تاكيد مي‌شود، باعث مخدوش كردن ادراك يك رابطه سالم همراه با علاقه و عشق در آينده خواهد شد.

اگر همسر شما سابقه رابطه‌های شکست خورده‌ای را در کارنامه‌اش دارد و امروز هم نمی‌تواند تمام جسم و روانش را به شما بسپارد، ممکن است گرفتار تصویر نادرست یا آزار دهنده‌ای باشد که از نوجوانی با خود آورده است. اما قبل از زدن هر برچسبی به او، از این موضوع مطمئن شوید.
همسرتان معتادشده؟
در مورد همسرتان زود قضاوت نکنید و قبل از زدن هر برچسبی به او، نشانه‌ها را کنار هم بگذارید و بررسی کنید. اعتياد به پورن مثل هر اعتياد ديگري است و زماني اتفاق مي‌افتد كه فرد ساعات زيادي از روز را صرف پرداختن به آن  مي‌كند يا براي به دست آوردن ابزارش، دست به رفتارهاي آسيب‌رسان مثل پرداختن پول زياد، درگير شدن در مسائل غيرقانوني و... مي‌‌زند.

در مواجهه با فردي كه به كرات از ابزارهاي پورن استفاده مي‌كند چه كودك، چه نوجوان يا همسر، مهم است انگيزه فرد از این  تمايل را بدانيم. مثلا در مواردي كه فرد متاهل است آيا صرفا يك كنجكاوي او را به ديدن پورن مي‌كشاند؟ آيا در روابط جنسي با همسرش دچار مشكل است، ‌آيا مشكلات روزمره زندگي و خانوادگي باعث كاهش روابط عاطفي او با همسرش شده؟

در هر حال يك گفت‌و‌گوي صريح و بي‌پرده بين همسران درگير در اين مسئله مي‌تواند به شناسايي انگيزه‌ها و رفع مشكل كمك كند. در نهايت كمك گرفتن از يك متخصص در امور روابط جنسي يا سكس‌تراپيست مي‌تواند راه‌حل باشد.
کار از کار گذشته است؟
ارتباط زناشویی شما سرد شده است و به تازگی فهمیده‌اید که همسرتان سراغ دیدن پورن می‌رود؟ شاید مشکل شما از آنچه تصور می‌کنید حادتر باشد. در افراد متاهل به مرور زمان تمايل به پورن باعث كاهش تمايل به رابطه جنسي با همسر شده و اين مسئله مي‌تواند منجر به كاهش رابطه عاطفي بين آنها و كاهش ظرفيت دوست داشتن همديگر شود.

در بعضي اوقات هم فرد متاهل با ديدن روابط جنسي غلو شده در فيلم‌هاي پورن، توقعات جنسي‌اش از همسرش بالا رفته و جذابيت جنسي همسرش را كمتر از واقع برآورد مي‌كند و ديگر نمي‌تواند از طريق همسرش ارضاي جنسي شود. به همین دلیل این افراد به دیدن پورن و جایگزین کردن آن با ارتباط مشروع زناشویی‌شان روی می‌آورند و بی‌آنکه باخبر باشند، عشقی که سال‌ها برای ساختنش تلاش کرده‌اند را ویران می‌کنند. البته ممکن است سردی میان شما به دلایل دیگری ایجاد شده باشد، پس اول با مشاور صحبت کنید و مشکل اصلی را پیدا کنید. شاید خود شما هم در ایجاد این فاصله مقصر باشید.
همسرتان را درمان کنید
انگيزه‌های همسرتان را بشناسید. چرا او سراغ چنین رفتاری رفته است؟ آیا اختلافات شدید شما باعث این گرایش شده یا او کاملا ناآگاهانه وارد این جریان شده است؟
عواملی که رفتار او را تقويت‌كرده‌اند را بشناسید. آیا دوستي با افرادي با همين تمايلات و سپري كردن زمان زيادي در تنهايي و بيكاري او را به چنین دامی انداخته است؟
عوامل تخفيف‌دهنده این رفتار را بشناسید. بودن در جمع‌هاي خانوادگي، اشتغال به كار، تقویت رابطه میان شما به عنوان یک زوج و بسیاری از راه‌های دیگر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.
انگيزه دروني او را براي ترك اين رفتار افزایش دهید. بهبود روابط خانوادگي، پيشرفت در مسائل كاري و در نظر گرفتن پاداش برای ترک این رفتار، می‌تواند تمایل او را به کنار گذاشتن این عادت افزایش دهد.
او را با پيامد اعتيادش آشنا کنید. به او گوشزد کنید که در صورت ادامه اين رفتار او را ترك خواهيد كرد و زندگی‌اش از هم خواهد پاشید.
به ریسمان مذهب چنگ بزنید. در نهايت هيچ چيز به اندازه اعتقاد به ارزش‌هاي اخلاقي و مذهبي در جلوگيري از گرايش افراد به پورن موثر نباشد، بالا بردن ارزش‌هاي اخلاقي و گرايشات مذهبي در خانواده‌ها و جامعه قطعا مهم‌ترين عامل در پيشگيري يا توقف استفاده از ابزارهاي پورن است.

منبع:مجله سیب سبز

bartarinha.ir

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
با سلام خدمت تمام بازدیدگنندگان این ویسایت برای آموزش مسائل خانواده و تنظیم خانواده ایجاد شده است . به امید اینکه میزان طلاق کاهش یابد و پایه و اساس جامعه محکم شود. این سایت با دامنه اصلی NICEBOY.IR در سایت ساماندهی سایت ها ثبت شده است . یا حق
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 141
 • کل نظرات : 104
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 548
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 54
 • بازدید امروز : 107
 • باردید دیروز : 136
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 490
 • بازدید ماه : 5,603
 • بازدید سال : 32,656
 • بازدید کلی : 4,302,894